День подяки

День подяки в Україні 2021: історичні цікавинки й особливості свята

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Добрий ранок, Бог! Дякую Тобі за все! Ось, в Україні наближається День Подяки – свято, яке має свою унікальну історію, національні особливості і духовні символи, давні традиції і сучасні цікавинки. На яку дату припадає це свято у 2021-му році? Коли свято визнали на державному рівні? Кому й за що дякують у цей день? Чому свято часто називають Обжинками чи Днем Жнив? Чим воно подібне до Дня подяки в США? Як святкують День подяки в українських церквах і в громадах по всьому світу? З Вами Ірина Іваськів з купою цікавинок про неймовірне свято. В статті Ви також знайдете ідеї для проведення свята у Недільній школі.

Обжинки

Коли в Україні відзначається День подяки?

Дякуйте Господові, бо Він добрий, бо навіки милість Його. Псалми 117:1

День Подяки в Україні відзначається у третю неділю вересня. Дата цього свята змінна. В 2021-м році свято припаде на 19 вересня.

Цей день – не офіційний вихідний. Але щороку свято проводиться саме в неділю, щоб люди цілими родинами могли відвідати цікаві заходи у Києві чи інших містах України.

Головна ідея відзначати таке свято полягає в тому, щоб люди цінували те, що мають, і не забувати дякувати близьким, рідним, оточуючим, природі, Богу. Тому і головною подією свята є щира молитва вдячності Богові за щедрий врожай і природні дари, добробут і достаток, здоров’я і благополуччя родин, усі досягнення нації упродовж року.

Thanksgiving in Kyiv 2017
Thanksgiving in Kyiv 17 вересня 2017 (фото: Rasal Hague)

Історія виникнення українського свята

День Подяки в Україні – водночас і юне свято (якщо мати на увазі дату його офіційного визнання на державному рівні), і давнє, багатовікове, передвічне (якщо враховувати всю історію існування країни).

В 2017-му році світ готувався до вшановування 500-річчя Реформації (31 жовтня). У цих приготуваннях до знакового ювілею на початку осені і народилася ідея провести подібне свято всеукраїнського масштабу на державному рівні. Ініціювали свято українські євангельські церкви.

Місцем головного святкування визначили Хрещатик у Києві. Близько півмільйона людей зібралися на урочисті святкові заходи, програма яких складалася з локацій і майстерок, конкурсів і розіграшів, ярмарок і розваг, спортивних змагань і яскравих концертів, сімейних пікніків і посиденьок. Людей, що прийшли того дня на Хрещатик, покликали не політичні події, а бажання подякувати Богові і помолитися за мир.

Відтак, щорічно, починаючи з 2017-го року, і започатковане офіційне святкування українського Дня подяки.

День Подяки Хрещатик 2017
День Подяки на Хрещатику 17 вересня 2017 (фото: Vent moris)

Передісторія свята: ініціатива ЦХВЄ

3 березня 2006-го року відбулася зустріч Всеукраїнської Ради Церков і Президента України. На ній віряни представили концепцію, як можна проводити День Подяки Богові на загальнонаціональному рівні. Ідею озвучив Старший єпископ ЦХВЄ України Михайло Паночко. Рішення щодо цього питання й досі не ухвалене. Проте 7 жовтня 2006-го року ЦХВЄУ ініціювала перше святкування Всеукраїнського Дня Подяки. Християни різних конфесій приїхали до Києва з усіх областей України, щоб подякувати Богові за хліб, за мир, за Україну.

У наступному 2007-му році свято відзначали 21 жовтня. До учасників заходу звернувся Президент України Віктор Ющенко, відзначивши важливість свята в духовнім оновленні нації.

Масштабне святкування проходило і в наступні 2 роки. З 2010-го року публічне відзначання Дня подяки розосередилося по обласних центрах. І лише 17 вересня 2017-го року свято знову повернулося до Києва, відновивши статус всеукраїнського. Українці щиросердо вітали на святі Ніка Вуйчича та інших гостей.

Свято Подяки Хрещатик 2018
Свято Подяки Хрещатик вереснь 2018 (фото: Vent moris)

Обжинки: як дякували наші пращури

Вдячність притаманна багатьом країнам світу. Україна – не виняток. Слов’яни здавна завершували збір врожаю Святом жнив – Обжинками. На Обжинки українці дякували Богу за врожай, здоров’я, сімейне щастя. Люди відвідували церкви, щоб піднести молитви вдячності за те, що зиму проведуть у достатку, та попросити благословення на період до наступного врожаю. Побажання здоров’я і щастя говорили близьким і сусідам, та й просто тим, хто зустрічався на шляху.

З часом традиція відзначати Обжинки почала губитися. Але канони цього свята підтримувались в США та Канаді. А в Україні зберігалися здебільшого завдяки протестантським євангельським церквам.

Обжинки
Обжинки 2016 (фото: Vent moris)

Заповідь дякувати: біблійне коріння свята

Але й стародавні Обжинки – це ще не початок свята подяки. Бо заповідь дякувати Бог дав ще понад 3500 років тому, коли визволив Свій народ з єгипетського рабства:

«Стережися, щоб, коли ти будеш їсти й наситишся, і добрі доми будуватимеш, а худоба твоя велика та худоба твоя мала розмножиться, і срібло та золото розмножаться тобі, … щоб не забув ти Господа, Бога свого, … щоб ти не сказав у серці своїм: Сила моя та міць моєї руки здобули мені цей добробут» (Повторення Закону 8:11-14, 17).

Вдячність є запорукою благословень та довголіття народу. Вона зміцнює дух перемоги. Тому юдеї й виконують Божу заповідь щодо Свята жнив:

«Будеш дотримувати свята жнив першоплоду праці твоєї, що сієш на полі. І свято збирання при закінченні року, коли ти збираєш з поля працю свою. … Початки першоплоду твоєї землі принесеш до дому Господа, Бога твого» (Вихід 23:16-19).

Із розповсюдженням християнства інші народи підхопили цей добрий приклад висловлювати подяку Богу, й сьогодні маємо заходи вдячності по всьому світу.

День подяки

Світові традиції святкування Дня подяки

День подяки, День благодарения, Thanksgiving Day – це свято, що має тривалу історію. Його відзначають у багатьох країнах світу. Звісно, в кожній країні є свої національні традиції проведення цього дня, але по всьому світу святкування пов’язане у першу чергу із завершенням сільськогосподарських робіт.

 • В Канаді свято подяки відзначають у жовтні, в США – у листопаді. В цих країнах цей день є всенародним державним святом та вихідним днем.
 • Японці у День подяки (окрім вдячності за врожай) здавна дякують один одному за працю і вшановують тих, хто досяг значних трудових перемог.
 • В Голландії та Швейцарії у цей день влаштовують розважальні змагання із вимірюванням і зважуванням найбільших вирощених гарбузів.
 • В Індії це свято святкують в більшості штатів, але найяскравіші заходи вдячності проводять християнські громади в Гоа.
 • Свято подяки в Кореї називається «Чхусок». Особливість корейського святкування полягає в тому, що цей день вважається святом не тільки врожаю, а й сім’ї.
 • В юдаїзмі є подібне свято – Шавуот. Святкують його на 50-й день після Песаху. Свято присвячене не тільки закінченню жнив, а й вдячності за подаровану на горі Синай Тору.

День жнив

Як започаткували День подяки в США

Американське державне загальнонародне однойменне свято подяки (Thanksgiving Day) щороку відзначають у листопаді, а саме у 4-й четвер листопада.

У святковий день згадують перший урожай, який пілігримам із Плімутської колонії вдалося зібрати у 1621-м році після голодної зими в Новім Світі. Тоді губернатор пілігримів Вільям Бредфорд проголосив День подяки Богові і індіанцям, завдяки яким колоністи вижили у ту сувору зиму. Подяка пілігримів тривала 3 дні й супроводжувалася молебнями і святковими обідами для колоністів і індіанців.

Через 2 роки колоністи знову переживали не кращі часи – тривала страшна посуха, і сподівання на врожай теж спалювались сонцем. Губернатор терміново проголосив день посту та молитви. Бог змилувався – розпочався рятівний дощ. Той день – 29 листопада – вперше назвали Днем подяки.

У 1789-му році 1-й президент США Джордж Вашингтон назвав це свято національною подією і визначив дату святкування у четвер 26 листопада. Ще пізніше, у 1863-му році, 16-й президент США Авраам Лінкольн проголосив День подяки як національне свято і вихідний день в останній четвер листопада.

Розповідають, що Лінкольна до такого рішення спонукала письменниця Сара Йозеф Хейл, яка 17 років надсилала президенту листи із проханням оголосити свято на державному рівні. Жінку стали називати «матір’ю Дня подяки».

Особливості Дня подяки в Америці

сімейна молитва

Традиційно американці святкують свято родинами. З усіх усюд з’їжджаються у родинне гніздо родичі і друзі. Господині готують обов’язкові страви: фаршированих індиків і пироги з гарбузовою начинкою. Історики запевняють, що саме такі страви колоністи готували на свято подяки.

В цей день часто проводять костюмовані паради і святкові футбольні матчі. Напередодні Дня подяки прийнято робити добрі справи. Дуже популярними серед благодійників є безкоштовні обіди для нужденних.

День подяки відкриває новорічний період, коли американці починають активно готуватися до Різдва і Нового року. Справа в тому, що відразу після свята в США настає «чорна п’ятниця» і стартують передріздвяні розпродажі.

Як відзначають День подяки в Канаді

Канада – ще одна країна, де свято вдячності стало популярним і всенародним. Відмінність лише в даті – тут свято відзначають на місяць раніше. Коливання дат зумовлене кліматичними умовами – десь осінь настає раніше, десь – пізніше.

В Канаді свято відзначається у другий понеділок жовтня.

Перше свято подяки відбулося в Канаді завдяки англійському досліднику Мартіну Фробішеру. Він шукав для англійців північні морські шляхи до Китаю. Опинився він, звісно, не в Китаї, а там, де зараз розташована канадська провінція Ньюфаундленд. У 1578-му році дослідник заснував там поселення. І – на радостях, що залишився живим у тій подорожі – відзначив День подяки. Саме той день і вважається першим Днем подяки, який відсвяткували на землі Північної Америки.

З тих часів нові відчайдухи, шукаючи те чи інше, прибували у Канаду, започатковували нові поселення й… оголошували подяку. Ось так практика оголошення подяки поступово стала традицією. А офіційно державним святом і вихідним днем Thanksgiving Day в Канаді став у 1957-му році. Тоді парламент Канади ухвалив рішення святкувати День подяки «Всемогутньому Богу за щедрий врожай, яким благословенна Канада», у другий понеділок жовтня.

Ідеї, як відсвяткувати День подяки

 • Підберіть красиві, зрозумілі загадки про осінь, врожай, працю, вдячність
 • Знадобляться й відповідні висловлювання, прислів’я, факти, запитання
 • Дізнайтеся, як слово «Дякую» звучить на різних мовах світу, і озвучте це

спасибо на разных языках

 • Випишіть з Біблії вірші про подяку, оформіть їх у вигляді листівок подяки
 • Знайдіть красиві короткі вірші і пісні на День подяки для дітей і дорослих

Мультики чи сценки на Свято жнив

сценка на жнива
Сценка на Жнива (Миколаїв, ц. Ісуса Христа, п-ри: Ігор і Діна Тишевські, 2020)

Рукоділля на День подяки

 • Проведіть майстер-клас з виготовлення букетів із овочів і фруктів

осінні поробки

 • Зробіть картину із круп, макаронів, шкаралупи, насіння, пелюсток
 • Створіть звіряток з овочів, фруктів, горіхів, каштанів, листя, гілочок

Як прикрасити приміщення до свята подяки

Лишень погляньте, як прикрасили приміщення і подвір’я церковні громади! (На жаль, не до всіх фото можу зробити підпис, бо не знаю ні назви церкви, ні країни, ні року, коли відбулося там святкування, ні автора фото. Якщо впізнаєте чиюсь світлину, напишіть у коментарях під статтею, я обов’язково додам підпис). Ці світлини – пречудове джерело ідей, як облаштувати свято подяки. Чого тут тільки немає:

День подяки

День подяки

 • спили дерев, поліна, дрова, гілля, дерев’яні ящики, парканчики, сходинки, етажерки, ширми, хатки
 • композиції з кошикків (деякі з них можна нахилити, щоб з них начебто висипався багатий урожай)
 • декоративні брички чи колеса від брички, декоративні млини, стільники, ваги, годинники, підсвітки

вітрина на жнива

День подяки

вітрина на жнива

День подяки

День подяки

вітрина на жнива

вітрина на жнива

День подяки

 • драпіровки, мішковина, рушники, сіно, солома, снопи, мішки, осіннє листя на підлозі чи у гірляндах
 • осінні віночки, арки, заплетені плющом чи виноградною лозою, соняшники із достиглим насінням

осінні віночки

 • пишні букети хризантем у відрах, гарбузи, горіхи в банках, яблука в невеличких круглих акваріумах

осінні поробки

 • композиції з ємностей з консервацією, баночки з медом
 • слова «Дякую», «Спасибі», «Жатва» та інші, вивіски чи таблички з місцями Писання, розкриті Біблії
 • короваї, дідухи, букети з колосків хліба, вітрина з хлібобулочними виробами та стільки всього іншого
день благодарения
День благодарения (ц. Преображение, Ставрополь)
День подяки
День подяки (Тернопільщина)

день благодарения

день жатвы
Праздник благодарения (Алматы)
жатва
Праздник благодарения (Курск, 10.09.2017)
вітрина на жнива
День подяки (Решетилівка, п-ри: Вадим і Тетяна Ігнатенко, 2020)
жнива
День подяки (Решетилівка, п-ри: Вадим і Тетяна Ігнатенко, 2020)

День подяки

День подяки

День подяки

вітрина на свято жнив

День подяки
Свято жнив (Миколаїв, ц. Ісуса Христа, п-ри: Ігор і Діна Тишевські, 2020)
свято вдячності
Свято жнив (Миколаїв, ц. Ісуса Христа, п-ри: Ігор і Діна Тишевські, 2020)

обжинки

Бажаю Вашим громадам і Недільним школам яскравих свят вдячності! Подяку складайте за все, бо така Божа воля про вас у Христі Ісусі (1 до Солунян 5:18). Якщо вже відсвяткували Жнива, діліться у коментарях до статті посиланнями на свої служіння.

© Ірина Іваськів

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

sixteen − 1 =