перші ластівки

Перші ластівки: фільм, який треба переглянути всім батькам

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Щороку в Україні скоюють самогубство більше сотні дітей. Зазвичай підлітки натякають дорослим про свої наміри. Але дорослі цього не помічають. Якщо Ви ще не дивились 8-серійний серіал «Перші ластівки», який вийшов у листопаді 2019, раджу переглянути його якомога скоріше. Цей фільм представляють як молодіжний трилер, але, на мою думку, це – фільм в першу чергу для батьків. Учні 11-Б класу вплуталися в небезпечний кібер-квест, яким керує якийсь «Друг». Кожне завдання наближає підлітків до самогубства. Веселощі скінчилися у День Знань, коли одна з учениць, гордість школи й улюблениця вчителів, впала з багатоповерхівки. Потужна драма про життя і проблеми підлітків, сповідь про сором и зраду, про знущання однолітків і непорозуміння з батьками, про самотність і сумнівних онлайн друзів, про дорослішання і відповідальність за вчинки.

підлітки

Загальна інформація

Назва фільму «Перші ластівки» т/с (8 серій)
Жанр фільму Трилер, детектив, драма
Мова фільму Українська
Рік прем’єри 2019
Режисер Валентин Шпаков
Актори Вікторія Литвиненко, Леся Жураківська, Дар’я Трегубова, Костянтин Октябрьський, Максим Самчик, Марія Смолякова, Олександр Рудинський та інші

перші ластівки

Про що цей серіал?

Цей фільм про складні підліткові відносини, виверти шкільної дружби й жорстокі молодіжні підлості. Про перші незрілі закоханості: «Як мені довести, що я до тебе із серйозними намірами? Ну, хочеш, я водостічну трубу зламаю?». Про суіцидальну поведінку підлітків й ту незбагнену легкість, з якою вони розстаються з життям.

Про цькування у школі і соціальну нерівність у класах. Одна з головних героїнь – відмінниця Поліна. Її фото висить на дошці пошани з першого класу. Напередодні своєї загибелі школярка розповіла, що та дошка пошани стала для неї дошкою ганьби. Дівчина вимушена була міняти фото разів 200, бо щоразу на нім домальовували свиняче рило.

А ще про сильний біль, з яким роками живуть підлітки. Із серії в серію нам потрохи дають зазирнути в цей біль на прикладі сімейної драми двох близнюків-дев’ятикласників. У Феді здоров’я як у бика, а у Сашка – порок серця. Хворий юнак, якому обридло, що всі про нього надто дбають, вирішив перепливти річку, а брат не встиг його врятувати.

Про почуття батьків, які втратили своїх дітей. Без дітей вони відчувають себе настільки порожньо, що їх життя наче зупиняється. Трагедія мами Поліни (Олеся Жураківська) пронизує до глибин серця. Її горе підсилюється багатократно тією обставиною, що «у когось є ще чоловік і друга (і, можливо, третя) дитина», а в неї вже більше нікого немає.

У фільмі також висвітлений кіберсталкінг (явище, в якому Інтернет використовується для переслідування, домагань, наклепів, звинувачень, погроз, шантажу, залякувань, онлайн-булінгу). Підлітки залипають у соцмережах годинами. Про це знають діячі «чорних мереж», які часто полюють саме на підлітків, бо до них так легко втертися в довіру.

кадр з фільму катя

Хто ж той Друг?

В мережі ти можеш бути ким завгодно. Так само ким завгодно можуть бути й інші люди. Коли ми – батьки – не можемо стати друзями для свого підлітка, знайдеться той, хто зробить це замість нас. Центральна сюжетна лінія фільму «Перші ластівки» присвячена людині, яка називає себе «Друг». Ці уявні «друзі» знайдуть гачки, на які підчепити підлітка (бо вони помічають більше, ніж батьки). Ці моральні уроди будуть маніпулювати підлітком через:

  • гроші (якщо виконаєш завдання, отримаєш доларів у 10 разів більше)
  • наркотики (якщо виконаєш це завдання, отримаєш те, що тобі треба)
  • сексуальні схильності (я – такий самий, як ти, я тебе розумію, виконай завдання для мене, бо я – твій справжній друг, не те що твої батьки)
  • шантаж (якщо не виконаєш завдання, соціальна служба дізнається про те, що твої батьки валяються у власних ригачках, і тебе віддадуть до інтернату)

Поліція шукає цього таємного друга. І кожен раз, коли здається, що його вже знайшли, виявляється, що це – не він. Навіть на останній хвилині серіалу, коли друг вже зізнається в усьому у записаному відео, глядач раптом розуміє, що це… теж не він. В цьому є велике попередження – пильнуйте за своїми дітьми! В їх вихованні не можна розслаблятися чи брати відпустку. Бо ті кляті «друзі» роблять свої чорні справи без відпусток.

актори фільму

Символи серіалу

В серіалі багато і явних, і прихованих символів. Один з найяскравіших – сцена з ластівкою, яка розбилася, налетівши на вікно скляного торгового центру. Двірник пояснює юнаку: – Птахи бачать у склі продовження неба, натикаються і гинуть. Символ ластівок пройде через всю кіно історію: ластівки викарбуються в назві серіалу «Перші ластівки», в дизайнерському обіграванні цієї назви (в червоній англійській V), в ластівках в титрах, які перетворюються на літери, в ластівках, які носяться над містом з перших кадрів, в знаках, які «друг» примушуватиме підлітків вицарапувати у себе на тілі і т.д. Але в назві серіалу закладена і вистраждана надія: ось вони – перші ластівки – які подолали проблеми, змогли пережити нещастя, звільнилися з полону болі й випурхнули у небо. Не в скляне, а у справжнє, чисте, високе небо…

Вас зворушать до сліз діалоги глухонімих з родини Щасливих (їх «зачотне» прізвище – теж потужний символ).

Вам дадуть зрозуміти, що проблемні підлітки – це не завжди діти «алкашні». Серед проблемних дітей в серіалі опиняються дочка можновладця «мажорка» Лєра, онук вчителя хімії Нік, син слідчого і тренера з плавання Федя та інші.

кадр з фільму нік

Найсильніші сцени

Мама Феді вирішила влаштувати сімейну вечерю, спекла для сина його улюблений торт з полуницями, але син у розпачі кидає матері: – Мамооо, це Саша любив полуниці, а я їх ненавиджу!

«Спорт – це не професія! Це – не серйозно!» – вигукує мама Феді, який займається плаванням і готується потрапити до збірної. «Це для тебе не серйозно, а для мене – серйозно!» – кричить син.

«Була сім’я, нема сім’ї» – констатує подружжя головних героїв, яке вирішило розірвати шлюб. «А може, не було ніякої сім’ї?» – всміхається їх син-підліток… І довго ще висить в повітрі те питання.

«Чотири дні тому померла ваша однокласниця, її ще не поховали, а ви вже скачете на вечірці! Малі жорстокі недолугі покидьки!» – сцена згорьованої матері незрівнянна, просто відбирає мову.

Сцена похорон, яка перетворилася на скандал, – підлітки не змогли стримати свої емоції і влаштували бійку прямо під час похорон. Сцена трагічної загибелі дівчини та інші. Фільм триматиме Вашу увагу до кінця!

кадр з фільму поліна

Послання картини

Автори кінокартини «Перші ластівки» змогли донести до глядачів так багато. Червоними лініями простежуються крізь усі серії надважливі послання:

Батьки багато чого не знають про своїх дітей. Мама 16-річного Феді впродовж 16 років так і не помітила, що син не любить полуниці. Мама Поліни навіть не здогадувалася, що її дочка вже півроку не відвідує акторську студію. Мама Ніка не знала, що син ходив у танцювальну школу «тупо для неї».

«Поговори зі мною! У тебе ніколи для мене немає часу!» – ці репліки підлітків, сповнені нестримного болю, крають серце й вивертають нутро. Мені зараз болить… Мені зараз потрібна твоя порада, відповідь, підтримка… Коли підліток каже «Поговори зі мною!», киньте все і вислухайте його! «Алё, предки, – кричить Нік, – розуйте очі, чи нам поздихати, щоб ви нас помітили?».

«Все задля того, щоб відповідати ідеалу» – зізнається дівчина, яка згодом загинула. І додає за мить: «Чужому ідеалу». Батьки малюють для своїх дітей величні, достойні, високі ідеали. Діти старанно прагнуть відповідати цим ідеалам. Але якою ціною? Ніна страждає на булімію, бо мама мріє про кар’єру телеведучої для доньки. У підлітків є свої ідеали! І якщо їх мрії розбігаються з нашими мріями про дітей, ми… вважаємо їх мрії не серйозними.

перші ластівки

Продовжувати любити

Одна з сюжетних ліній зачепить ЛГБТ. Тут можна морщитися, плюватися, охати, відвертатися, відмовчуватися… Але якщо підліток думає «про це», його батькам доведеться коли-небудь почати розмовляти з ним «про це». Вони не можуть замінити його мізки своїми. Вони не можуть розстріляти його (хоча, можливо, їм захочеться). Вважати свого підлітка недолугим ідіотом, орати на нього, виганяти з дому чи лупцювати – це не вихід. Батьки можуть молитися за нього і продовжувати любити. Це – їх син. Це – їх дочка. Це – їх дитина, якою б вона не була і що б не скоїла.

Як допомогти підліткам?

Кожна серія в серіалі закінчується важливим слайдом:

перші ластівки

Це – не просто інформація, яку зазвичай пишуть в титрах. Це – вибір, рішення й вихід для кожного підлітка, який опинився на межі життя і смерті. Це – контактні дані центру психологічної підтримки підлітків. Тільки за перший місяць показу кількість дзвінків в цей центр збільшилася у шість разів.

Ось «перші ластівки» – ті самі ознаки, які можуть транслювати схильність підлітків до суїциду: тремор, псоріаз, надмірний адреналін, затяжна депресія, безсоння, переїдання…

Перші ластівки на волі

Повага сценаристам за глибоке висвітлення важливих тем, яких жахаються й оминають. Вдячність акторам за те, що так щіро перейнялися долями своїх героїв й прожили їх життя, як своє. І найкращі компліменти тим, хто працював над музичним оформленням фільму. Воно неймовірно вдале! Воно вплітається в розповідь настільки влучно і гармонійно, що градус емоцій підсилюється в рази. Резонансний фільм встигло переглянути вже близько 10 мільйонів глядачів. Багатьом підліткам в серіалі все ж таки вдасться дійти до правильних рішень: розповісти правду, відмовитися від наркотиків, відпустити біль, відновити спілкування, поєднати зусилля, повернутися до мети (до танців, до плавання, до навчання). Підтвердженням тому є одна з потужних фінальних сцен, коли учні 11-Б відмовилися від пишного святкування випускного й заощадили кошти на операцію для маленької сестрички Ніка. Вони – не безнадійні! Їм просто потрібно трохи більше нашого батьківського розуміння, уваги, любові. Бережіть себе і своїх підлітків!

© Ірина Іваськів

Щоб більше зрозуміти підлітків, прогляньте декілька наших статей про цей особливий вік можливостей:

Друзья, если Вы нуждаетесь в уникальных библейских уроках для работы со своими подростками, учитывающих все основные их нужды и возрастные особенности, Вы можете приобрести программу для подростковой библейской школы. Ознакомиться с программой можно перейдя по этой ссылке.

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

two + 19 =