Марія Кюрі

Марія Кюрі. Відкриття радіації, яке назавжди змінить світ…

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Навіть якщо Ви не цікавитесь наукою, впевнена, її ім’я Вам точно знайоме. Вона була першою у тих речах, у яких, здавалося б, це було неможливо. Перша жінка, яка отримала Нобелівську премію, перша, яка отримала її двічі, перша стала викладачем в Сорбонні, перша дізналася, що таке променева хвороба. Її відкриття радіації, радію та полонію назавжди змінили розвиток таких галузей науки як хімія, фізика, медицина. Вона була фанаткою науки настільки, що її відкриття вартували їй життя. Цю жінку звали Марія Складовська-Кюрі (1867-1934).

Марія Кюрі: жертва заради навчання

Дівчинка народилася 7 листопада 1867 року у Варшаві. Її батьки були педагогами, тато викладав фізику у гімназії, а мама була директором тієї самої гімназії. Тож наука у її родині була у пошані. Вона гарно навчалася у молодшій та середній школі, ще з молоду працювала лаборантом у хімічній лабораторії свого двоюрідного брата. Цікавим є той факт, що відомий російський хімік Дмитро Менделєєв був другом її батька. Тож як вона могла не любити науку?

Вчені-жінки… Кому вони потрібні? Сиди вдома та виховуй дітей. Так, мабуть, думали у Польщі тих років. Жінкам не дозволялося навчатись в університеті, а закордоном вчитись було дорого…

У Марії була сестра Броня, яка хотіла навчатись в медичному університеті. Тож сестри прийняли таке рішення, що Броня поступить в медичний університет в Парижі, в цей час Марія буде працювати гувернанткою, а коли Броня завершить навчання і буде працювати, то викличе Марію до себе. Важким було для неї таке рішення, жертовним, проте Марія погодилась. Це був єдиний шлях здійснення мрій.

Марії виповнилося 24, коли її сестра завершила навчання і викликала, нарешті, її до себе у Париж. Йшов 1891-й рік, Марія Складовська поступила до факультету природничих наук Паризького Університету, через два роки вона першою завершує навчання на курсі та отримує ступінь магістра з фізики, а ще через рік вона отримає ступінь магістра з математики.

Подружнє життя: чоловік, друг, колега

Марії пощастило одружитися з однодумцем. Все, що їм обом було потрібно, – відкриття та наука. Вона зустріла П’єра Кюрі у 1894-м, а 24 липня 1895-го року (після того, як він захистив свою докторську дисертацію) вони одружилися. Марія Кюрі у своїх спогадах писала:

«Наше життя було повністю присвячене науковій роботі, і наші дні минали в лабораторії, де Шютценберже дозволив мені працювати разом з чоловіком… Ми жили дуже дружно, наші інтереси у всьому збігалися: теоретична робота, дослідження в лабораторії, підготовка до лекцій або до іспитів. За одинадцять років нашого спільного життя ми майже ніколи не розлучалися…»

Маючи саме таку підтримку поряд, вона змогла досягти таких наукових вершин. Був час, коли П’єр Кюрі залишав свої дослідження заради досліджень дружини, повіривши у те, що вона відкриє щось нове і надзвичайне. І він не помилився! Разом вони отримали свою першу Нобелівську премію…

Але щастя так рідко буває безхмарним… П’єр загинув у автокатастрофі. Марія Кюрі важко переживала цю втрату, проте змогла піднятись і йти далі, досягаючи ще більших висот.

Відкриття радіації і кулон з радію на шиї

Для написання своєї дисертації Марія Кюрі шукала нову тему, щось таке, чого раніше ще ніхто не описував. Вона звернула увагу на роботи Анрі Беккереля. Він тоді виявив, що уранові сполуки випромінюють глибоко проникливе випромінювання, і, на відміну від рентгенівських променів, це випромінювання не було результатом збудження від зовнішнього джерела енергії. Беккерель стверджував, що таке випромінювання є внутрішньою властивістю самого урану.

Марія Кюрі вирішила, що таке загадкове явище може бути перспективним для започаткування нової галузі досліджень. Саме тому вона вирішила, що розпочне свою роботу, досліджуючи саме це явище.

І вона дослідила. Довела, що випромінювання урану є властивістю атомного елементу урану і що те випромінювання можна виміряти. Згодом вона відкрила ще два (до того ще не відкритих) елемента, які були названі радієм та полонієм. Те дивне сяйво, яке мали відкриті нею елементи, вона назвала «радіацією».

Для того, щоб зробити відкриття, їй доводилося переробляти тонни радіоактивної сировини… Звісно ж, вона не знала, який вплив та радіація має. Згодом вона зрозуміє, наскільки то було необачно, проте, мабуть, так і не усвідомить до кінця, якою загрозою для життя є радіація. Кажуть, вона настільки пишалася своїм відкриттям радію, що носила на шиї кулон з ним, який випромінював голубе сяйво.

Сяйво, що зробило відомою і … вбило

Завдяки радію Марія Кюрі стала першою жінкою, що отримала Нобелівську премію. Отримала не раз, а двічі! Її запросили викладати в Сорбоні. Вона стала всесвітньо відомою жінкою-вченою, яку поважали. А ще Марія Кюрі була першою людиною, яка померла від… променевої хвороби. За своє життя вона перенесла багато операцій, та тіло її здавало, відкрита нею радіація вбивала її поступово, і 4 липня 1934-го року Марія Кюрі покинула наш світ.

У медичному висновку після її смерті професор Рего написав:

«Мадам Кюрі може вважатися однією з жертв тривалого поводження з радіоактивними речовинами, які відкрили її чоловік і вона сама».

Тому хоронили Кюрі дуже обережно. Її дерев’яна труна була поміщена у свинцеву труну, а та, в свою чергу, – в ще одну дерев’яну. Коли вже аж у 1995-му році її останки були перехоронені у Пантеоні, заміри рівня радіації її труни виявили, що він аж у 30 разів перевищує фонові показники! І це – після 60 років!

Заключення

Ми знаємо її як жінку, що не здавалась. Як вчену, яка у багатьох речах була першою. Не знаю, чи продовжувала б вона свої дослідження, якби знала, яку загрозу для світу вони несуть. Сьогодні завдяки її відкриттю ми маємо ядерні електростанції, які забезпечують електроенергією цілі країни. Ми маємо величезну кількість ядерної зброї, яка несе смертельну загрозу усьому людству. Її життя та смерть мали б навчити нас тому, що будь яке відкриття має світлі та темні сторони, і гратись з тим, що нам невідомо, потрібно дуже обережно. Можливо навіть, що було б краще, аби деякі речі залишалися таємницями.

© Ольга Литвиненко

Мария Кюри – замечательная женщина, навсегда оставившая свой след в этом мире. Читайте о других женщинах, о которых тоже будут помнить поколения:

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

three × three =