дитина з ООП

До сформованого класу прийшла дитина з ООП. Найперші дії вчителя

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Сонце сходить для всіх! З Вами Ірина Іваськів. «Дитина з ООП» (дитина з особливими освітніми потребами) – занадто широкий і загальний термін. Найперші і подальші дії вчителя залежатимуть від самих особливих освітніх потреб. Адже освітні потреби учня з вадами зору і потреби учня з епілепсією зовсім різні. На сьогоднішній день маємо 7 видів програм адаптації дітей з ООП (з ними можна ознайомитися на сайті Міністерства освіти). Але навіть визначивши відповідну програму, вчителю треба пам’ятати, що підходити до адаптації кожної дитини з ООП треба буде індивідуально. В цій статті поговоримо про те, що потрібно буде зробити вчителю в першу чергу. Чотири нескладних поради, які допоможуть адаптуватися до навчання і вчителю, і новому учню, і іншим дітям, і… їхнім батькам.

дитина з ООП

1. Підготувати однокласників

До появи дитини з ООП можна провести з класом вправу, яка дозволить кожному відчути себе на місці нового учня. Якщо до класу має прийти слабкозора дитина, можна запропонувати всім зробити щось із зав’язаними очима, прочитати декілька речень за допомогою шрифту з випуклими крапочками, продемонструвати голосовий комп’ютер, потренуватися познайомитися з незрячою людиною тощо. Якщо до класу має прийти дитина з вадами слуху, можна вивчити з класом привітання з мови жестів, подивитися уривок з фільму без звуку (тільки з титрами), потренуватися розуміти одне одного по губах тощо. Якщо до класу має прийти дитина у візочку, можна переглянути з класом уривки із параолімпійських ігор. І так далі… Такі вправи допоможуть однокласникам прийняти новачка більш дружелюбно.

2. Підготувати батьків однокласників

Буває, батьки однокласників ставляться до нового учня більш агресивно, ніж самі однокласники. Деякі з батьків категорично проти того, аби дитина з ООП навчалася з їхніми дітьми в одному класі. Такі батьки формують негативне ставлення до нового учня і у своїх дітей. І тут вчителю буває досить складно. І треба буде використати всі інструменти, аби змінити думку батьків на краще (особисті бесіди, тренінги для батьків, залучання до бесід шкільного психолога чи реабілітолога, історії успішності людей з такими ж вадами, як і у новачка). Інколи батьки, які не сприймають учня з ООП, намагаються перевести свою дитину до іншого класу та навіть школи. Треба роз’яснити їм, що куди б вони не пішли, будь-який клас може стати інклюзивним, бо, на щастя, ми зараз маємо в освіті такий вектор – поважати кожну дитину.

дитина з ООП

3. Відповідно обладнати приміщення

Що потрібно, наприклад, новому учню, що пересувається на візочку? Придбати парту без вбудованого стільця, щоб новачок мав можливість сидіти за партою на своєму візку? Переставити парти? Розширити двері? Прибрати поріг? Розмістити шкільну дошку нижче? Облаштувати пандус на вході до школи? Найняти асистента для дитини? Вчитель має порадитися щодо переобладнання приміщення з батьками нового учня та з вчителями, у класах яких вже навчаються учні з подібними вадами.

4. Підготувати невеличке свято знайомства

Перші враження дуже важливі! Сформувати правильний психологічний клімат може невеличке свято знайомства: повітряні кульки, листівки від однокласників із словами підбадьорення, солодкий стіл із смаколиками, доречні ігри й забави. Буде добре, якщо на це свято зможуть прийти й батьки.

дитина з ООП

Дитина з ООП – тест на людяність

Немає дітей, яких неможливо навчати. Так, вчителю потрібно буде отримати додаткову відповідну освіту для роботи з дитиною, яка має особливі освітні потреби. Роздрукуйте батькам, в яких є дитина з ООП, їх права (та права їхньої дитини) щодо інклюзивної форми навчання. Вчасно вживайте профілактичні та запобіжні заходи проти зростання булінгу в інклюзивному класі. Кожна дитина має право отримати якісну освіту і відчувати себе повноцінною у суспільстві. Бажаю всім діткам у новому навчальному році бути щасливими!

© Ірина Іваськів

В преддверии нового учебного года несколько важных статей:

Понравилась статья? Поделитесь ею!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 + 9 =